September 18th, 2019
Pochodzenie gruntów. Gruntem w technice drogowej nazywamy zewnętrzną część skorupy ziemskiej, złożoną z rozdrobnionych cząstek skalnych bez domieszki lub z domieszką części organicznych. Obecna budowa skorupy ziemskiej jest wynikiem wielu procesów geologicznych. Grunty utworzyły się ze skał na skutek wietrzenia fizycznego, chemicznego i organicznego oraz przez rozdrobnienie mechaniczne. Ze względu na pochodzenie i skład rozróżniamy: a) grunty mineralne – składające się prawie wyłącznie z cząstek mineralnych powstałych z rozdrobnienia skał, b) grunty organiczne – będące mieszaniną cząstek mineralnych i organicznych. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 18th, 2019
Do kategorii III należą grunty odspajane łopatami i oskardami z częściowym użyciem drągów stalowych: piasek gliniasty, pył i less półzwarty, gleba uprawna i torf z korzeniami ponad 30 mm grubości, nasyp zleżały z piasku gliniastego, pyłu i lessu z gruzem, rumosz skalny i otoczaki do 40 mm, gliny wilgotne bez głazów, namuły rzeczne gliniaste. Do kategorii IV należą grunty odspajane łopatami przy stałym użyciu oskardów i drągów stalowych, przy częściowym użyciu klinów i młotów: less suchy, nasyp zleżały z gliny lub iłu z gruzem, grube otoczaki, glina ciężka i ił mało wilgotny, glina zwałowa, gruz ceglany. Do kategorii V należą grunty odspajane oskardami i drągami stalowymi oraz częściowo materiałami wybuchowymi: żużel hutniczy niezwietrzały, glina zwałowa o dużej zawartości głazów, gruz ceglany silnie scementowany, margle miękkie, ił zwarty przewarstwiony łupkiem, zlepieńce słabo scementowane, gips. Do kategorii VI-XVI należą grunty twarde (skały) odspajane młotami- pneumatycznymi i materiałami wybuchowymi. Przy odspajaniu grunt rozluźnia się. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 18th, 2019
W laboratorium przeprowadza się badanie na próbkach wysuszonych w temperaturze 95-120°C. Na budowie można stosować próbki o wilgotności naturalnej. Próbki wilgotnego gruntu dają wskaźnik piaskowy niższy, niż próbki gruntu suchego. Jeżeli wyniki wykazują dostateczną jakość gruntu, to nie ma wątpliwości co do wartości pomiaru. W przypadku wyników niekorzystnych próbę trzeba powtórzyć na gruncie wilgotnym. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 18th, 2019
Wzór Allen Hazena nie uwzględnia porowatości gruntu (zależnej od stanu jego zagęszczenia), dlatego z reguły wyniki otrzymuje się wyższe w stosunku do wartości uzyskiwanych z pomiarów bezpośrednich. Wzory uwzględniające porowatość gruntu (piasku) dają na ogół wyniki bardzo zbliżone do wyników z badań laboratoryjnych. Spośród wielu wzorów empirycznych (Terzaghi, Zamarin, Kozen, Zauerbrej, Slichter, Kriger, Schonwalder). Laboratoryjny sposób oznaczenia wskaźnika wodoprzepuszczalności. Oznaczenie wskaźnika wodoprzepuszczalności k dla gruntów sypkich w laboratorium przeprowadza się według PN-55B-04492.
Wskaźnik wodoprzepuszczalności w zrozumieniu normy jest to prędkość przepływu wody w gruncie odniesiona do określonego przekroju przy spadku hydraulicznym równym jedności. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 18th, 2019
Najważniejszą częścią składową paliw jest węgiel. Ponadto paliwa zawierają mniejsze ilości wodoru, siarki, azotu, tlenu oraz domieszek mineralnych, dających po spaleniu popiół, Paliwa składają się z części palnych i niepalnych. Do części palnych zalicza się pierwiastki węgla, wodór i siarkę. Do części niepalnych należą – tlen, azot, substancje popioło-twórcze i woda (wilgoć). Te ostatnie obniżają oczywiście użyteczną wartość paliw. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 18th, 2019
Przemysłowe wypalanie wapienia prowadzi się w temperaturze 1 000 -7- 1 200°C, uzyskując w tych warunkach dostatecznie wielką szybkość dekarbonizacji brył wapienia, która ma w tym wypadku decydujące znaczenie. Współczynnik wypalania (Ww) określa stosunek ilości rozłożonego OaC03 (w wypalonym w piecu) do ilości CaC03 zawartej w surowcu dostarczonym do wypalenia. Stopień wypalenia (Sw) oznacza ten sam stosunek wyrażony procentowo. przykład. W wypalonym wapnie znajduje się 95010 CaO i 50f0 nie rozłożonego CaCOs; 1 kg CaO uzyskuje się przy wypaleniu 1,784 kg CaCOs. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 18th, 2019
Praktyka przemysłowa dowiodła, że najaktywniejsze wapno otrzymujemy przez wypalenie surowca w temperaturze 900 – 950c. Jest ono porowate, gasi się wodą bardzo szybko, rozpadając się na biały proszek może też z nadmiarem wody dać mleko wapienne , które po odcedzeniu wody tworzy białe, tłuste oraz wysokowydajne ciasto wapienne. Ten stosunkowo niski zakres temperatury nie znajduje jednak zastosowania w technice z powodu niewielkiej szybkości dysocjacji CaC03 w tej temperaturze, wymagając długiego czasu wypalenia surowca i obnażającej w ten sposób wydajność pieców. W warunkach przemysłowych lekkie przepalenie wapna jest nieuniknione , w piecu bowiem znajdują się zwykle kawałki surowca różnej wielkości. Mniejsze zdążą się wypalić i zaczną się przepalać, gdy tymczasem większe bryły w tych warunkach nie zdążą nawet całkowicie się wypalić, Z tego powodu w środku większych brył wapna zawsze znajduje się rdzeń niedopału, tzn. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 18th, 2019
Do chlorowania wody pompowanej ze studni do zbiornika domowego lub lokalnego wodociągu oraz wody z naturalnego źródła do wodociągu wiejskiego może być stosowana butla o pojemności 1-10 l z rurkami szklanymi. Podobne urządzenia mogą być stosowane do stałego odkażania wody w studniach kopanych. Jednorazowe odkażanie zazwyczaj uzdatnia wodę tylko na pewien okres. Chlorator C5 przy 1% roztworze NaOCI daje dawkę chloru do 2,3 g/h. Zależnie od ilości wody poddawanej odkażeniu uzyskuje się stałe dawki czynnego chloru od 0,3 do 0,5 g C12 na 1 m3 wody pitnej, wzgl. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 18th, 2019
Gdy pompa jest uruchamiana za pomocą kieratu konnego, pojemność zbiornika projektuje się na największe dobowe zapotrzebowanie wody. Natomiast jeżeli woda jest tłoczona pompą odśrodkową z napędem elektrycznym włączanym i wyłączanym samoczynnie za pomocą pływaka wówczas pojemność zbiornika, prócz , ewentualnego zapasu wody do gaszenia pożarów, może wynosić tylko 10% dobowego zużycia. Zbiorniki wykonywane są zazwyczaj z blachy stalowej, starannie zabezpieczonej przed korozją. W celu zabezpieczenia przed oziębieniem oraz nagrzewaniem się zbiornik powinien być dobrze izolowany. Jako materiał izolacyjny jest stosowana mączka torfowa, trociny z domieszką CUS04, wełna żużlowa itp. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 18th, 2019
John Vierra, student architektury z Cal Poly San Luis Obispo przesłał nam swój zwycięski wpis do Konkursu Winylowego AIAS.
Bohemian Flats, położone w starej dzielnicy mieszkalnej Minneapolis w stanie Minnesota, ma długą historię powodzi.
Według FEMA, witryna ma 1% szans na powódź każdego roku.
Aby odpowiedzieć na tę historię i promować długowieczność projektu, cała struktura opiera się na systemie floatacji PVC (winylowym), umożliwiając budynkowi poruszanie się w sekwencji z nieprzewidywalnym charakterem strony.
Dom łodzi ma również możliwość przemieszczania się poza teren budowy i stania się przedłużeniem w innym miejscu. Read the rest of this entry »
Comments Off